Адвокатом Юридичної компанії «НООСФЕРА» в інтересах клієнта було подано до суду позовну заяву до ПАТ АБ «Укргазбанк» (далі – Укргазбанк) про визнання пунктів кредитного договору недійсними.

Вимоги обґрунтовані тим, що між Укргазбанк та клієнтом було укладено кредитний договір в якому прописано, що у разі порушення позичальником будь-якого або декількох зобов`язань, 

Замовте безкоштовну консультацію

встановлених договором, позичальник сплачує банку комісію за управління коштами в частині обслуговування кредитної заборгованості.

Зазначені пункти договору клієнт вважає несправедливими, такими, що суперечать принципу добросовісності. У зв`язку з чим просив визнати пункти кредитного договору недійсними.

Рішенням Дніпровського районного суду м. Києва позовні вимоги клієнта до Укргазбанк про визнання пунктів кредитного договору недійсними задоволено.

Не погодившись із вказаним судовим рішенням Укргазбанк подав апеляційну скаргу, обґрунтовуючи тим, що комісія за обслуговування кредитної заборгованості є способом забезпечення виконання зобов’язань.

У відзиві на апеляційну скаргу адвокатом було зазначено, що комісія не являється способам забезпечення виконання зобов`язання, а є платою за дії, які не є послугою споживчого кредиту, що не відповідає вимогам ст.11 ЗУ «Про захист прав споживачів».

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вирішила апеляційну скаргу залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Банки не мають права встановлювати платежі, які споживач має сплатити на користь банку за дії, які банк здійснює на власну користь (ведення справи, договору, облік заборгованості споживача тощо), або за дії, які споживач здійснює на користь банку (прийняття платежу від споживача, тощо), або що їх вчиняє банк або споживач з метою встановлення, зміни або припинення правовідносин, тому позовні вимоги про недійсність положень кредитного договору підлягають задоволенню.

Оскільки відповідно до умов кредитного договору, що укладений між сторонами, банк надав позичальнику кредит на споживчі цілі, особливості регулювання відносин сторін визначаються Законом України «Про захист прав споживачів».

За положеннями частини п`ятої статті 11, частин першої, другої, п`ятої, сьомої статті 18 Закону України «Про захист прав споживачів» до договорів зі споживачами про надання споживчого кредиту застосовуються положення цього Закону про несправедливі умови в договорах, зокрема положення, згідно з якими передбачаються зміни в будь-яких витратах за договором, крім відсоткової ставки.

Продавець (виконавець, виробник) не повинен включати у договори із споживачем умови, які є несправедливими. Умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов`язків на шкоду споживача. Якщо положення договору визнано несправедливим, включаючи ціну договору, таке положення може бути змінено або визнано недійсним. Положення, що було визнане недійсним, вважається таким з моменту укладення договору.

А відтак, несправедливими є положення договору про споживчий кредит, які містять умови про зміни у витратах, зокрема щодо плати за обслуговування кредиту, і це є підставою для визнання таких положень недійсними.

На думку колегії суддів, суд першої інстанції вірно вважав, що положення договору про споживчий кредит щодо встановлення плати за обслуговування кредиту є несправедливими, що є підставою для визнання таких положень недійсними.

Посилання Укргазбанк на те, що комісія є видом забезпечення зобов`язання за неналежне виконання умов кредитного договору колегія суддів оцінила критично, оскільки вони є недоведеними, не відповідають положенням договору та вимогам закону.

Натисніть, щоб подивтися текст рішення суду в Реєстрі судових рішень.

Вам може бути цікаво: Верховный суд поставив крапку у справі клієнта про визнання кредитного договору недійсним

Потрібна консультація? Телефонуйте!

(097) 277-21-76

(044) 360-06-06

Ми безкоштовно проведемо аналіз справи, визначимо правову позицію та надамо юридичний висновок щодо можливості вирішити Ваше питання.