Під обшуку в офісі клієнта слідчим Генеральної прокуратури України було вилучено 20 000 доларів США та 78 000 грн. з особистого рюкзака клієнта. На заяву повернути вилучене майно слідчий відмовив, посилаючись на те, що не може повернути вилучене майно, оскільки воно визнано слідчим речовими доказами.

Адвокат Юридичної компанії «НООСФЕРА» подав до Печерського суду м. Києва скаргу на бездіяльність слідчого Генеральної прокуратури України щоб повернути вилучене майно.

Скарга була обґрунтована тим, що грошові кошти не мають ніякого відношення до кримінальної справи, у якій проводився обшук, не є доказами у ньому, на них не накладено арешт. Адвокат просив суд зобов’язати слідчого негайно повернути вилучене майно.

Особливою обставиною у цій справі було те, що клієнт звернувся до Юридичної компанії «НООСФЕРА» після самостійних спроб повернути вилучене майно. За час, що клієнт витратив на самостійну роботу кримінальне провадження було передано від органів податкової служби до Генеральної прокуратури. Тому, щоб повернути вилучене майно, адвокат спочатку повинен був знайти уповноваженого слідчого, що здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні.

Слідчий суддя дійшов висновку про задоволення скарги адвоката і необхідністю повернути вилучене майно, виходячи з такого.

Слідчим суддею було встановлено, що під час проведення обшуку гроші було вилучено з особистого рюкзака клієнта, про що вказано у протоколі обшуку.

Крім того, у протоколі обушку зазначено, що вилучені грошові кошти є власністю клієнта, походження яких може довести.

З ухвали слідчого судді, на підставі якої було проведено обшук, вбачається, що слідчим суддею було надано дозвіл на проведення обшуку в офісі юридичної особи з метою відшукання та вилучення документів цієї юридичної особи та інших підприємств, у тому числі грошових коштів та матеріальних цінностей, здобутих у результаті здійснення протизаконної діяльності.

Разом з тим, розглядаючи скаргу слідчий суддя встановив, що вилучені грошові кошти не є здобутими у результаті здійснення протизаконної діяльності, а відтак є тимчасово вилученим майном.

Слідчий суддя дійшов такого висновку, оскільки в протоколі обшуку зазначено, що вилучені грошові кошти є його власністю, походження яких може довести.

Під час судового засідання було допитано свідків, що підтвердили легальність походження вилучених під час обшуку коштів. Це було важливою обставино, щоб повернути вилучене майно.

Вказане свідчить про те, що вилучені грошові кошти є власністю осіб, які йому довірили ці кошти. У судовому засіданні підтверджено законність їх походження, а відтак не містять ознак того, що вони здобуті у результаті здійснення протизаконної діяльності.

Крім того, органом досудового розслідування не надано доказів того, що вказані кошти здобуті у результаті здійснення протизаконної діяльності, а це обовязкова умова, інакше в даному разі необхідно повернути вилучене майно.

Оскільки вилучені кошти не містять ознак грошових коштів, здобутих внаслідок протизаконної діяльності, то вилучені грошові кошти набули статусу тимчасово вилученого майна відповідно до ч. 7 ст. 236 КПК України. Це процесуально-правові умови, щоб повернути вилучене майно.

Враховуючи, що в порядку ч. 5 ст. 171 КПК України, на вилучені гроші ухвалою суду арешт не накладено, а також немає даних про те, що вилучені гроші відповідають критеріям, визначеним ст. 98, 167 КПК України, відсутність даних, що вони отримані через вчинення кримінального злочину, суд зобов’язав слідчого Генеральної прокуратури України повернути вилучене майно клієнту.

Натисніть, щоб ознайомитися з повним тестом рішення суду в єдиному державному реєстрі судових рішень – знати як повернути вилучене майно. В результаті клієнту було повернуто 20 000 доларів США та 78 000 грн.

Адвокати Юридичної компанії «НООСФЕРА» надають ефективну правову допомогу в кримінальних справах.