Господарський суд Київської області задовільнив позов клієнта про стягнення боргу – 542 408, пені – 86 234, 3 % річних – 14 985, інфляційних втрат – 11 799 та 9 831 судового збору.

Між клієнтом (позивач/постачальник) та боржником (відповідач/покупець) був укладений Договір поставки товару.

Замовте безкоштовну консультацію

Боржник прострочив оплату за поставлений товар, тому клієнт звернувся до Юридично компанії «НООСФЕРА» за юридичним захистом.

Адвокат проаналізував надані клієнтом документи, підготував і подав позов до суду, представляв інтереси клієнта в судових засіданнях, підготував і подав відповідь на відзив.

Незважаючи на спроби боржника затягнути судовий розгляд справи та уникнути сплати за поставлений товар, суд розглянув справу в розумний строк.

Розглядаючи спір по суті, судом встановлено не дотримання відповідачем договірних зобов`язань щодо оплати за фактично прийнятий товар від позивача на підставі Договору поставки згідно з видатковими накладними, що зумовило перехід до відповідача права власності на спірний товар, а відтак, прийняття ним виконання зі сторони позивача як постачальника, який розраховував на добросовісність та розумність відповідача за спірним договором поставки щодо оплати вартості прийнятого ним товару.

Аналогічних висновків дотримується Верховний Суд у постанові від 02.07.2019 у справі № 918/537/18 в питанні про стягнення боргу.

Зазначеним були спростовані доводи відповідача про нібито зміну з боку позивача умов Договору поставки, оскільки позивачем було поставлено товар без передоплати, а зміна умов договору може бути здійснена лише в письмовій формі.
Відповідач прийняв від позивача товар без здійснення передоплати, доказів відмови прийняття або повернення товару до суду не надано. Тому, обов`язок оплати товару настав в силу закону.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, тобто дотримуватись вимог закону, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Таким чином судом було встановлено, що заборгованість відповідача в частині оплати переданого позивачем на підставі Договору поставки товару, на час прийняття рішення не була сплачена, а розмір заборгованості відповідає фактичним обставинам справи, вимога позивача про стягнення боргу з відповідача в розмірі 542 408,00 грн. була визнана судом правомірною та такою, що підлягає задоволенню.

Поруч з цим, якщо у договорі або законі не встановлено строку (терміну), у який повинно бути виконано грошове зобов`язання, необхідно виходити з приписів частини другої статті 530 ЦК України. Цією нормою передбачено, у тому числі, і можливість виникнення обов`язку негайного виконання для стягнення боргу. Такий обов`язок випливає, наприклад, з припису частини першої статті 692 ЦК України, якою визначено, що покупець за договором купівлі-продажу повинен оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього; відтак якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлено інший строк оплати товару, відповідна оплата має бути здійснена боржником негайно після такого прийняття, незалежно від того, чи пред`явив йому кредитор пов`язану з цим вимогу. При цьому передбачена законом відповідальність за невиконання грошового зобов`язання підлягає застосуванню починаючи з дня, наступного за днем прийняття товару, якщо інше не вбачається з укладеного сторонами договору. Відповідні висновки випливають зі змісту частини другої статті 530 ЦК України.

Аналогічних правових висновків дотримується Верховний Суд у своїй постанові від 29.08.2019 у справі № 905/2245/17.

Натисніть, щоб подивитися повний текст рішення у справі про стягнення боргу в реєстрі судових рішень.

Можливо Вам буде цікаво: Верховный суд поставив крапку у справі клієнта про визнання кредитного договору недійсним

Потрібна консультація? Телефонуйте!

(097) 277-21-76

(044) 360-06-06

Ми безкоштовно проведемо аналіз справи, визначимо правову позицію та надамо юридичний висновок щодо можливості вирішити Ваше питання.