Кримінальні справи по ст. 190 КК – шахрайство

Кримінальна відповідальність за шахрайство передбачена статтею 190 кримінального кодексу України.

Склад злочину за статтею 190 КК передбачає умисний обман чи зловживання довірою потерпілого з метою незаконного заволодіння його майном.

Об’єктивною ознакою цього злочину є саме навмисні дії, тобто дії спрямовані на обман для заволодіння чужим майном.

Сьогодні прокуратура та поліція часто використовує статтю 190 Кримінального кодексу «шахрайство» для тиску на потенційних клієнтів.

Наприклад, суб’єкт підприємницької діяльності – фірма, надає послуги по договору.

Для виконання предмету договору повинні бути вчинені певні дії наприклад надані послуги чи виконані роботи. Підрядник чи виконавець послуг (робіт) надав послуги (виконав роботи), але замовник вирішив, що роботи виконані неналежним чином, є незадоволеним і вимагає повернення коштів за неякісне виконання робіт.

Очевидно, що такі спори підвідомчі господарським судам, оскільки, якщо роботи дійсно виконувались, то питання якості цих робіт – це виключна компетенція господарських господарського спору, а не досудового розслідування в кримінальному провадженні.

Шахрайство можна кваліфікувати в тому випадку, якби винна особа своїми діями ввела в оману іншу особу, тобто не виконала роботи не надала послуги, а отримавши гроші зникла, оскільки не мала наміру виконувати свої зобов’язання.

Обов’язковою ознакою злочинів про шахрайство стаття 190 КК є наявність шкоди, збитків, майнові втрати, що були завдані внаслідок незаконного отримання шахраєм майна чи коштів.

Якщо потерпілому не завдані збитки або шкода, тобто сплачені ним кошти були використані його контрагентом (виконавцем) для виконання умов договору, в такому разі немає кваліфікації за статтею 190 КК шахрайство.

Важливо розрізняти шахрайство вчинене з метою незаконного заволодіння коштами і не добросовісне виконання господарських договорів.

За статистикою менше 25 % вручених підозр трансформується в судові вироки за ст. 190 КК шахрайство. Для прикладу, в 2019 році прокуратурою обліковано 32 358 кримінальних проваджень за ст. 190 шахрайство, вручено 8 241 підозр, а в суди надійшло 4 079, з яких 926 проваджень було закрито судом та засуджено 2123 особи.

Прокуратура та поліція використовують статтю 190 шахрайство для того щоб тиснути на бізнес, оскільки для неї це спосіб незаконного збагачення продажних прокурорів. Статистика закритих кримінальних проваджень це підтверджує.

Клієнт може думати що завдяки проведенню досудового розслідування поліцією чи прокуратурою він поверне свої кошти внаслідок неналежного виконання умов договору.

Такі сподівання можуть виявитися марними, якщо прокуратура буде роками розслідувати кримінальну справу і результатом може бути закриття кримінального провадження.

Якщо клієнт має претензії щодо якості наданих послуг чи виконаних робіт – необхідно звертатися до господарського суду з метою стягнення коштів і доказувати в господарському процесі невиконання чи недобросовісне виконання договору.

За рішенням суду виконавець арештує майно та рахунки боржника і клієнт швидше поверне свої гроші.

Якщо у вас виникли питання по статті 190 Кримінального кодексу України шахрайство звертайтесь до Юридичної компанії «Ноосфера» ми маємо практику в цих справах і готові вам допомогти.

 12 років досвіду в кримінальних справах дозволяють нам ефективно захищати наших клієнтів.

Потрібна консультація? Телефонуйте!

(097) 277-21-76

(044) 360-06-06

Ми безкоштовно проведемо аналіз справи, визначимо правову позицію та надамо юридичний висновок щодо можливості вирішити Ваше питання.