Як закрити кримінальну справу

Кримінальний процесуальний кодекс передбачає декілька підстав закриття кримінального провадження.

Зокрема кримінальне провадження закривається в разі, якщо:

1) встановлена відсутність події кримінального правопорушення;

2) встановлена відсутність в діянні складу кримінального правопорушення.

На практиці слідчі та прокурори не поспішають закривати кримінальне провадження, оскільки для них це є спосіб тиску на клієнта.

Адвокат може домогтися закриття кримінального провадження на досудовому розслідуванні, але для цього потрібно провести кропітку багато годину роботу.

Закриття кримінального провадження у зв’язку з відсутністю події кримінального правопорушення або складу злочину є безумовним пріоритетом в роботі адвоката.

Для того щоб встановити відсутність події кримінального правопорушення або відсутність складу злочину в діянні особи необхідно зібрати докази, а також вчинити процесуальні дії у судах.

Якщо клієнту вручена підозра про вчинення злочину адвокат може скасувати цю підозру у суді. Скасувавши підозру по суті, в рішенні суду буде встановлено, що підозра є необґрунтованою, а відтак ставиться під сумнів наявність складу злочину або самої події кримінального правопорушення, як умови, щоб закрити кримінальну справу.

Рішення суду про скасування підозри не є самостійною підставою для закриття кримінального провадження, але це є підставою для того, щоб звернутися до слідчого прокурора із клопотанням, щоб закрити кримінальну справу.

Отримавши докази, що свідчать про відсутність події кримінального правопорушення, адвокат може подати ці докази слідчому разом із клопотанням, щоб закрити кримінальну справу.

У відповідності до ч. 2 ст. 9 Кримінального процесуального кодексу України прокурор, слідчий зобов’язані надавати належну правову оцінку доказам, що подаються стороною захисту.

Якщо слідчий відмовляє адвокату в закритті кримінального провадження повинен вказати, чому на думку слідчого подані адвокатом не дають підстав, щоб закрити кримінальну справу.

Адвокат може звернутися до суду із скаргою на бездіяльність слідчого про порушення розумних строків досудового розслідування. Наприклад, якщо досудове розслідування триває більше року, або клієнту вручено підозру, а слідчий чи прокурор необґрунтовано зупиняє досудове розслідування, адвокат може оскаржувати такі незаконні дії слідчого в суді, щоб закрити кримінальну справу.

Отримавши рішення суду про встановлення розумних строків слідчий зобов’язаний вирішити справу у строк, який визначений судом, наприклад протягом двох місяців.

Адвокат може оскаржувати до суду дії чи бездіяльність слідчого, що призводять до порушення прав клієнта у зв’язку з незаконним переслідуванням. Незаконність переслідування може бути встановлена рішенням суду про скасування підозри.

Слідчий може вручити нову підозру, але факти встановленні судом впливають на кваліфікацію і дають підстави вважати, що переслідування здійснюється незаконно.

В органах прокуратури, поліції та Державного бюро розслідувань діє кругова порука. Скарги сторони захисту, як правило залишаються без належного реагування прокурора вищого рівня.

Адвокат може заявляти відвід прокурору. Наприклад, внесення прокурором чи слідчим недостовірних відомостей до повідомлення про підозру є підставою для порушення проти прокурора/слідчого кримінального провадження за ст. 366 КК (службове підроблення). Очевидно, що прокурор, який попався на службовому підробленні не може здійснювати подальше досудове розслідування.

Відвід прокурору з тих підстав, що він є упередженим в кримінальній справі та не надає правову оцінку доказам невинуватості клієнта, може бути значним кроком до закриття кримінального провадження.

Сторона захисту має право заявляти клопотання слідчому, дізнавачу, прокурору щоб закрити кримінальну справу за наявності передбачених кримінальним процесуальним кодексом підстав.

Слідчий, дізнавач, прокурор зобов’язані закрити кримінальне провадження також у разі, коли пройшло 12-18 місяців від початку кримінального розслідування, в залежності від тяжкості статті кримінального кодексу, а жодній особі не було повідомлено про підозру.

Адвокати Юридичної компанії «НООСФЕРА» мають 12 річний досвід роботи в кримінальних справах. Ми знаємо, як закрити кримінальну справу.

Потрібна консультація? Телефонуйте!

(097) 277-21-76

(044) 360-06-06

Ми безкоштовно проведемо аналіз справи, визначимо правову позицію та надамо юридичний висновок щодо можливості вирішити Ваше питання.